Opis
Wzorcowanie miernika rezystancji uziemienia – opis ogólny usługi
Wzorcowanie miernika rezystancji uziemienia dotyczy aparatury pomiarowej wykorzystującej do pomiaru metodę szpilkową (techniczną) 2-przewodową, 3-przewodową oraz 4-przewodową oraz dodatkowo dla niektórych przyrządów pomiarowych metodę jednocęgową i dwucęgową bądź też kombinację tych metod.
Bardziej rozbudowane mierniki rezystancji uziemienia pozwalają dodatkowo na pomiar rezystywności gruntu, którego wartość jest dość istotna przy projektowaniu systemu uziemiającego. W pomiarze rezystywności gruntu wykorzystywana jest metoda 4-przewodowa, w której szpilki są oddalone od siebie o stałą odległość.
Wzorcowanie miernika jest przeprowadzane przy użyciu kalibratorów i wzorców będących na wyposażeniu naszego laboratorium wzorcującego. W procedurze wzorcowania na ogół wykorzystujemy metodę porównawczą. Wzorcowanie mierników rezystancji uziemienia wykorzystujących metodę techniczną (2-przewodową, 3-przewodową oraz 4-przewodową) polega na odpowiednim podłączeniu rezystora wzorcowego o znanej wartości rezystancji do zacisków miernika i wykonaniu pomiaru.
Wzorcowanie mierników uziemienia wykorzystujących metodę 1-cęgową polega na dodatkowym podłączeniu cęgów pomiarowych w obwodzie prądowym.
Wzorcowanie mierników uziemienia wykorzystujących metodę 2-cęgową polega na wykonaniu pomiaru w zamkniętej pętli która zawiera dołączony rezystor wzorcowy o znanej wartości rezystancji.
Wzorcowanie dotyczy również przyrządów wykorzystujących metodę udarową.
Dla każdego wzorcowanego miernika rezystancji uziemienia opracowujemy tabelę pomiarową która zawiera tolerancję czyli określany przez producenta dopuszczalny przedział, w którym powinny mieścić się wyniki w danym punkcie pomiarowym. Jeśli wszystkie wyniki mieszczą się w tolerancji oznacza to, że miernik spełnia wymagania metrologiczne deklarowane przez producenta i może być użytkowany bez zastrzeżeń.
W tabeli pomiarowej będącej częścią naszego świadectwa wzorcowania znajdują się również oszacowane niepewności, zwykle są to niepewności rozszerzone przy poziomie ufności około 95 % i współczynniku rozszerzenia k = 2.
W naszym laboratorium wzorcującym w Warszawie przeprowadzamy wzorcowanie mierników rezystancji izolacji następujących producentów:
– Amprobe
– Atmor
– Beha-Amprobe
– CEM
– Chauvin Arnoux
– Duoyi
– EnergyLab
– ERA-GOST
– Fluke
– Gossen Metrawatt
– HIOKI
– HT ITALIA
– Kyoritsu
– LEM
– Megger
– Metrel
– Seaward
– SEW
– Sonel
– Standard Instruments
– Summit
– UNI-T
– VICTOR
– Voltcraft
i innych firm.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.