Era

Era – skrócony opis tagu produktu

Tagiem Era oznaczono aparaturę kontrolno-pomiarową, mierniki, przyrządy i systemy pomiarowe których producentem lub dostawcą jest firma Era. Tagiem tym oznaczono również usługi wzorcowania mierników tego producenta lub dostawcy.

Zakłady powstały z inicjatywy inż. Kazimierza Gayczaka (1872-1933), członka wielu stowarzyszeń m. in. Państwowej Rady Elektrycznej i prezesa Związku Elektrowni Polskich.

Polskie Zakłady Elektrotechniczne Sp. Akc. powstały w wyniku współpracy z czeską firma ERA, która posiadała wiedzę i doświadczenie które było niezbędne dla uruchomienia produkcji urządzeń na potrzeby polskiego kolejnictwa. W 1927 we Włochach rozpoczęła się produkcja obejmująca prądnice, samoczynne regulatory i inne akcesoria przewoźnych instalacji oświetleniowych w wagonach, na parowozach, statkach i samolotach. W latach trzydziestych została uruchomiona produkcja dla potrzeb zbrojeniowych.

W 1932 roku została zakupiona licencja od austriackiej firmy Norma. Dzięki temu produkowano więcej tablicowych i laboratoryjnych woltomierzy i amperomierzy oraz mierników uniwersalnych multimetrów induktorów. W czasie II wojny światowej wprowadzono licencję niemieckiej firmy Siemens, która objęła nadzór nad zakładami.

Firma została ostatecznie upaństwowiona w 1948 roku i zmieniła nazwę na Zakłady Wytwórczy Przyrządów Pomiarowych im. Janka Krasickiego. W latach 1957-1968 w fabrycznym biurze konstrukcyjnym opracowano 99 nowych wyrobów. Następnie wyroby te zostały wdrożone do masowej produkcji. Były to laboratoryjne i przenośne mierniki klasy 0.2, 0.5, oraz 1.0, mierniki rezystancji izolacji i rezystancji uziemień, mostki techniczne i laboratoryjne, kompensatory, galwanometry oraz próbniki ogniw akumulatorów.

Po transformacji ustrojowej która nastąpiła w 1989 roku, wiele państwowych firm nie było w stanie w krótkim czasie dostosować się do praw wolnego rynku. Niestety, wśród nich znalazły się również Warszawskie Zakłady ERA. Zakład został poddany restrukturyzacji w wyniku której w 2002 roku powstało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ERA-GOST Sp. z o. o. Przedsiębiorstwo działa nadal w Gostyninie i zajmuje się produkcją analogowych i cyfrowych przyrządów pomiarowych.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7