Wzorcowanie multimetrów polega na porównaniu ich parametrów z parametrami kalibratora (wzorca) mającego odniesienie do wzorców krajowych lub międzynarodowych.
Przeprowadzamy wzorcowanie multimetrów i wystawiamy świadectwo wzorcowania dla mierników następujących firm:
- AMPROBE
- BRYMEN
- CENTER
- CIE
- CHY
- ENERGY LAB
- ESCORT
- FLUKE
- HIOKI
- KYORITSU
- LABIMED
- MASTECH
- METEX
- MCP
- MEGGER
- METREL
- SANWA
- SONEL
- STANDARD INSTRUMENTS
- UNISOURCE
- UNI-T
- VICTOR
oraz innych producentów.
Wzorcowanie multimetrów dotyczy następujących kategorii urządzeń pomiarowych:
- multimetry analogowe
- multimetry cyfrowe
- multimetry cyfrowe TRMS (rzeczywistej wartości skutecznej)
- multimetry cyfrowe z pomiarem rezystancji izolacji
- multimetry cyfrowe z rejestracją danych.
Zapraszamy do naszego Katalogu produktów i usług.
Wielkości fizyczne i zakresy pomiarowe wykonywanych przez nas kalibracji przyrządów pomiarowych zostały wyszczególnione w pliku MOŻLIWOŚCI POMIAROWE laboratorium wzorcującego.
Aby przeprowadzić wzorcowanie multimetrów, konieczne jest użycie nowoczesnych wzorców pomiarowych. Podstawowym, używanym przez nas do tego celu wzorcem jest kalibrator napięć i prądów stałych oraz przemiennych C101FB firmy CALMET. Wzorcowanie multimetrów przeprowadzamy również z wykorzystaniem dekad rezystancyjnych firmy IET LABS oraz ZELAP a także multimetru cyfrowego Keysight 34461A.
Dbamy o wykonywanie kalibracji w możliwie krótkim czasie, nie przekraczającym zwykle kilku – kilkunastu dni roboczych. W wyjątkowych sytuacjach i w miarę naszych własnych możliwości możemy zaoferować ekspresowe wzorcowanie multimetru, po uprzednim uzgodnieniu terminu dostarczenia i odbioru sprzętu.
Klient otrzymuje świadectwo wzorcowania, które oprócz niezbędnych informacji opisowych zawiera pełny raport z przeprowadzonych pomiarów. Raport zawiera także oszacowane wartości niepewności rozszerzonych. Formę i treść tego świadectwa opracowaliśmy zgodnie z wytycznymi Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) przeznaczonymi dla laboratoriów akredytowanych.
Wzorcowanie multimetrów – informacje dodatkowe, terminologia
W języku potocznym zamiast terminu wzorcowanie, często używanymi określeniami są kalibracja lub sprawdzenie. W zasadzie, dopuszczalne jest potraktowanie kalibracji jako terminu równoważnego do wzorcowania. Jednak sprawdzenie oznacza stwierdzenie zgodności parametrów miernika z normą i dlatego nie zawsze jest tożsame z wzorcowaniem.
Czasami zamiast określenia świadectwo wzorcowania wykorzystywane są inne, bliskoznaczne terminy:
- certyfikat kalibracji,
- świadectwo kalibracji,
- świadectwo sprawdzenia.
Terminy te, nie zawsze słusznie, są traktowane jako równoważne.
Ze względu na wytyczne Polskiego Centrum Akredytacji, w naszym nazewnictwie wykorzystujemy określenia wzorcowanie oraz świadectwo wzorcowania.
Zupełnie inne znaczenie ma legalizacja, która jest poświadczeniem zgodności z wymaganiami prawnymi dla danego przyrządu. W praktyce, legalizacja nie dotyczy mierników bezpieczeństwa instalacji elektrycznych, mierników bezpieczeństwa sprzętu elektrycznego, multimetrów i mierników cęgowych.